Customer and Sales Support Specialist (m/f/d) Process Equipment
Hach
Wroclaw, Poland
6 d. temu

ABOUT HACH

Our work at Hach ensures water quality for people around the world. Our customer partnerships, passionate experts, and reliable, easy-to-use solutions make water analysis better faster, simpler, greener, and more informative.

As a member of our team, you’ll get to make an immediate, measurable impact on a global scale, within industries from aviation to manufacturing to mining.

You’ll also be part of an environment that fosters career growth and professional development, with kindness at its core.

And you’ll be part of our mission, which drives us to develop water quality solutions that protect the health and safety of all living things.

Hach is proud to be one of Danaher's Water Quality companies. Motivated by the highest possible stakes of climate change and global health, we’re working together within a rapidly digitizing industry to find innovative technologies that guarantee the safety of our water and our environment.

Ensuring clean water for people around the world informs everything we do at Hach. A world leader in the manufacturing and distribution of analytical instruments, test kits and reagents, we serve a broad array of industries and markets.

Our products are used extensively in lab, process and field environments, opening many career doors for people committed to a healthier planet.

In addition to serving our global customers, we are deeply committed to creating positive impact for others through Hach Helps, our community outreach initiative that supports communities and organizations dedicated to providing clean, safe water to those who need it.

Customer and Sales Process Support Specialist (m / f / d)

ESSSENTIAL DUTIES AND RESPONSIBILITIES

  • Performing sales activities including offers, tender documentation, email and telephone contacts;
  • Providing Process technical support for Customers and Sales team;
  • Preparation and negotiation of offers on purchasing platforms;
  • Coordination of activities related to waste management;
  • Creating and handling of marketing leads;
  • Developing and maintaining good customer relationship;
  • Proactive products and services selling;
  • Translation of documentation, product descriptions, if needed

    QUALIFICATIONS

  • University degree in Chemistry, Chemical Technology, Environmental Science or equivalent;
  • Knowledge of water technology markets (drinking water, wastewater, boiler / cooling towers, etc.) will be an advantage;
  • Chemical, biochemical, chemical-technical experience or good laboratory products knowledge (spectrophotometers, pH-meters, turbidimeters, chemicals, consumables);
  • Experience in sales;
  • Welcome experience in tender documentation;
  • Customer service skills;
  • Fluent Polish and English language is a must;
  • Competence in Microsoft Office and ability to learn new computer applications

    OUR OFFER

  • Attractive salary conditions;
  • Open and friendly working atmosphere in our dynamic team;
  • International work environment in a successful international company;
  • Mobile phone, laptop provided;
  • Training opportunities for professional and personal development;
  • Private health care (Medicover)

    Remote and hybrid work (50 : 50)

    LI-JT1

    Specjalista ds. wsparcia procesu obsługi klienta i sprzedaży (m / k / d)

    Zapewnienie czystej wody ludziom na całym świecie jest misją firmy Hach. Jako światowy lider w produkcji i dystrybucji przyrządów analitycznych, testów i odczynników, obsługujemy szeroki zakres branż i rynków.

    Nasze produkty mają szerokie zastosowanie w laboratoriach i w terenie, co otwiera wiele drzwi do kariery dla osób zaangażowanych w działania na rzecz zdrowszej planety.

    Firma została założona w 1947 roku i ma na swoim koncie wiele innowacji, m.in. system wczesnego ostrzegania o zagrożeniach dla wody pitnej, certyfikowany przez Departament Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

    Podczas Igrzysk Olimpijskich w 2016 roku nasz oddział w Brazylii odegrała kluczową rolę w monitorowaniu jakości wody i bezpieczeństwa w kompleksie olimpijskim.

    Najnowsze innowacje to zdalna diagnostyka i przenośny analizator, który upraszcza pomiary w terenie.

    Oprócz obsługi naszych klientów na całym świecie, jesteśmy głęboko zaangażowani w tworzenie pozytywnego wpływu na innych poprzez, naszą inicjatywę społeczną Hach Helps, która wspiera społeczności i organizacje zajmujące się dostarczaniem czystej, bezpiecznej wody dla tych, którzy jej potrzebują.

    PODSTAWOWE OBOWIĄZKI I ODPOWIEDZIALNOŚĆ

  • Wsparcie sprzedaży, w tym przygotowanie ofert, dokumentacji przetargowej, kontakt mailowy i telefoniczny;
  • Zapewnianie wsparcia technicznego dla klientów i zespołu sprzedaży;
  • Przygotowywanie i negocjowanie ofert na platformach zakupowych;
  • Koordynacja działań związanych z gospodarką odpadami;
  • Tworzenie i obsługa leadów marketingowych;
  • Rozwijanie i utrzymywanie dobrych relacji z klientami;
  • Proaktywna sprzedaż produktów i usług;
  • Tłumaczenie dokumentacji, opisów produktów, w razie potrzeby.
  • KWALIFIKACJE

  • Wykształcenie wyższe z zakresu chemii, technologii chemicznej, nauk o środowisku lub równoważne;
  • Znajomość rynku technologii wodnych (woda pitna, ścieki, kotły / wieże chłodnicze itp.) będzie dodatkowym atutem;
  • Doświadczenie chemiczne, biochemiczne, chemiczno-techniczne lub dobra znajomość produktów laboratoryjnych (spektrofotometry, pH-metry, turbidymetry, chemikalia, materiały eksploatacyjne);
  • Doświadczenie w sprzedaży;
  • Mile widziane doświadczenie w przygotowywaniu dokumentacji przetargowej;
  • Umiejętność obsługi klienta;
  • Wymagana jest biegła znajomość języka polskiego i angielskiego;
  • Znajomość pakietu Microsoft Office oraz umiejętność uczenia się nowych aplikacji komputerowych.
  • NASZA OFERTA

  • Atrakcyjne warunki wynagrodzenia;
  • Otwarta i przyjazna atmosfera pracy w naszym dynamicznym zespole;
  • Międzynarodowe środowisko pracy w odnoszącej sukcesy międzynarodowej firmie;
  • Zapewniamy telefon komórkowy i laptop;
  • Możliwość szkoleń umożliwiających rozwój zawodowy i osobisty;
  • Prywatna opieka zdrowotna (Medicover)
  • Praca hybrydowa (50 : 50)
  • Zgłoś tę pracę